12 Ağustos 2017 Cumartesi

Bankada Vadeli Mevduat Hesabı İle Faiz Geliri Haram Mı?Bankada Vadeli Mevduat Hesabı İle Faiz Geliri Haram Mı?Türkiye toplumunda yaşayan tüketicilerin merak edip sürekli araştırdığı konulardan biri de bankada vadeli mevduat hesabı ile faiz geliri elde etmek haram mıdır değil midir konusudur. Tüketiciler vadeli altın hesabı açarak faiz geliri elde etmek istiyor. Ya da vadeli döviz hesabı açarak döviz faizi kazanmak istiyor. Kendilerine vadeli mevduat hesabı açmak haram mıdır değil midir diye soruyorlar. Konuya net bir açıklık getirmek amacıyla bankada vadeli mevduat hesabı açıp faiz geliri elde etmek haram mıdır değil midir dinen ele almak istedik. Sırasıyla gidecek olursak, öncelikle faiz haram mıdır bunu ele alalım. Meselenin temeli bu çünkü.

Faiz Haram Mıdır?

Diyelim ki birine faizle para verdiniz ve faiz geliri elde etmek istiyorsunuz. Verdiğiniz para yüz bin türk lirası ve enflasyon sebebiyle bu paranın değeri düştü. Yani geçtiğiniz yılda yüz bin TL, içinde bulunduğunuz yılda yüz elli bin TL oldu. Bu durumda paranız enflasyondan etkilenmiş oluyor. Bazı kaynaklarda enflasyona uğradığı kadar faiz almanın haram olmadığı yazmaktadır. Öte taraftan faiz haramdır. Sadece bazı durumlarda bazı bilir kişiler islama göre haram olmadığını söylemektedir. Yani yüz bin TL faizle para verdiniz diyelim, paranız enflasyona uğradı ve yüz elli bin TL oldu. Bu durumda yüz altmış bin TL alırsanız, bunun on bin TL'si haram diyebiliriz. Tabii ki bunu bazı kaynakları okuyarak yazıyoruz.

Şimdi konumuza tekrar dönelim. Faizin hangi durumda haram olduğunu öğrenmiş olduk. Bu durumda islama göre, yani dinen bankada vadeli mevduat hesabı açmak, bununla faiz geliri elde etmek haram mıdır onu öğrenelim.

Bankada Vadeli Mevduat Hesabı İle Faiz Geliri Haram Mıdır?

Faiz konusunda demiştik ki, verdiğiniz paradan aldığınız faiz gelirinin enflasyona uğrayan kısmı haram değildir. Bu durumda vadeli mevduat hesabı açmak haram değildir fakat paranızın enflasyona uğrayan kısmından fazlasını kazanıyorsanız, bu haramdır. Yani vadeli mevduat hesabı aracılığı ile faiz olarak kazandığınız paranın enflasyona uğrayan kısmından fazlası harama girer. Helal iş gören bir bankadan açılmamışsa bu hesap, zaten tamamen haramdır. Bilindiği kadarıyla bankaların verdiği faiz miktarı enflasyondan fazla oluyor her zaman. Bu durumda elde ettiğiniz faiz geliri enflasyondan fazla olacağı için vadeli mevduat hesabı ile faiz geliri elde etmek direkt olarak haram diyebiliriz.

Etiketler: bankada vadeli hesap haram mı, bankada vadeli mevduat hesabı haram mı, bankada vadeli mevduat hesabı açmak haram mı, vadeli hesap faizi haram mı, vadeli hesabın faiz geliri haram mı, vadeli hesabın kazancı haram mı

0 yorum:

Yorum Gönder

Bankada Vadeli Mevduat Hesabı İle Faiz Geliri Haram Mı? Yayınımızın Yorum Kuralları:

1- Bankada Vadeli Mevduat Hesabı İle Faiz Geliri Haram Mı? bağlantısına atacağınız yorumlarda argo barındırmayınız.
2- Bankada Vadeli Mevduat Hesabı İle Faiz Geliri Haram Mı? bağlantısına atacağınız yorumlarda küfür barındırmayınız.
3- Bankada Vadeli Mevduat Hesabı İle Faiz Geliri Haram Mı? bağlantısına atacağınız yorumları saygı çerçevesinde atınız.
Aksi halde Bankada Vadeli Mevduat Hesabı İle Faiz Geliri Haram Mı? bağlantısına atacağınız yorumlar onaylanmayacaktır.